Genel

Mobilya Kulp Ölçüsü Nasıl Alınır?

Mobilya Kulpu Ölçüsü Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlerin farklı alanlarında kullanılan mobilyalarda kullanım rahatlığı sağlaması açısından bazı ürünlere ihtiyaç duyulabilmektedir. Mobilya kulpları, mobilyaların rahatlıkla açılıp kapanması için tasarlanmış olan ürünlerdir. Mobilya kulplarının her kullanıcıya hitap eden modeli ile evlerde farklı tarzlar oluşturulabilmektedir. Mobilya kulpları günlük yaşam içerisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle mobilya kulplarının üretiminde birinci kalite malzemeler kullanılmaktadır. Bu durum mobilyaların dayanıklı ve sağlam olmasını sağlamaktadır. Kaliteli mobilya kulpları uzun yıllar süresince kullanılabilmektedir. Mobilya kulplarının piyasada farklı ölçüleri bulunmaktadır. İki vida arası mesafe ölçülerek kolaylıkla mobilya kulpu ölçüsü alınabilmektedir. 

Mobilya Kulp Ölçüsü Nasıl Alınır?

Mobilya kulpları, evlerde yaygın olarak kullanılan son derece fonksiyonel ürünlerdir. Mobilya kulpları sayesinde dolap ve çekmece kapakları kolaylıkla açılıp kapatılabilmektedir. Evlerde bu kadar sık kullanılan mobilya kulplarının çok sayıda farklı rengi bulunmaktadır. Farklı modelleri ve renkleri ile her mobilyaya rahatlıkla uyum sağlamaktadır. Ancak mobilya kulpu seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu nedenle kullanıcıların en başta yanıt aradıkları soru “Mobilya kulp ölçüsü nasıl alınır?” olmaktadır.  Mobilya kulp ölçüleri standarttır. Her mobilyaya uygun kulp ölçüsü piyasada rahatlıkla bulunabilmektedir. Kulpların mobilyaya tam olarak uyması oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle kulp ölçüsü alınması tavsiye edilmektedir. Kulp ölçüsü alınırken ölçünün kapağın dışından değil, iç tarafından alınması gerekmektedir. Kulp ölçüsünün dışarıdan alınması durumunda vidaların takıldığı yer ile ürünün dışı aynı ölçüde olamayabilir. Bu durum ise yanılmaya yol açabilmektedir. En doğru ölçü ise iki vida arası ölçülerek alınmaktadır. İki vida arası boşluk metre veya cetvel ile kolaylıkla alınabilmektedir. 

Şifonyer Kulpları Nasıl Ölçülür?

Şifonyerler, kıyafetlerin yerleştirildiği, işlevsel ürünlerdir. Her evde bulunan şifonyerlerin açılıp kapatılmasını sağlayan şifonyer kulplarının ölçüleri alınırken bazı konulara özen gösterilmesi gerekmektedir. Her şifonyer ebadına uygun şifonyer kolu boyutları piyasada kolaylıkla bulunabilmektedir. Kullanıcıların yanıt aradıkları sorular arasında “Şifonyer kulpları nasıl ölçülür?” yer almaktadır. Şifonyer kulpu ölçümü sırasında metreye ihtiyaç duyulmaktadır. Metrenin bulunmaması durumunda cetvel ile de ölçüm yapılabilmektedir. Ancak en sağlıklı ölçüm metre ile yapıldığından metre kullanılması tavsiye edilmektedir. Şifonyer kulpu ölçümü alınırken öncelikli olarak şifonyerin çekmecesi açılmalıdır. Metre alınarak iki vida arasında olan mesafenin ölçülmesi gerekmektedir. Elde edilen sonuç şifonyer kulpu ölçüsü olmaktadır. Kullanıcılar kendi zevklerine uygun olan modelleri temin edebilirler. 2 inç şifonyer kolları en çok kullanılan ölçü olmaktadır.  

Çekmece Kulpları Nasıl Ölçülür?

Çekmece, her evde yer alan ve içerisinde değerli veya yararlı ürünlerin bulunduğu, açılıp kapatılabilen dolap veya masa gözüdür. Başlı başına bir mobilya türü olmayan çekmeceler, mobilyaların tamamlayıcı unsurudur. Hem evlerde hem de ofislerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle kullanıcılar “Çekmece kulpu nasıl ölçülür, çekmece kolları nasıl ölçülür?” sorularının yanıtlarını merak etmektedirler. Piyasada her boyuttaki çekmeceye uygun çekmece kulpu boyutları rahatlıkla bulunabilmektedir. Halihazırda kullanılan çekmece kulpunun bulunması durumunda aynı çekmece kulpu ölçüleri tercih edilebilmektedir. Ancak mobilyaya ilk kez kulp takılacak ise, kulp ölçümü yapılması gerekmektedir. Çekmece kulpu ölçümü için öncelikle çekmece açılarak iki vida arasının ölçümünün yapılması gerekmektedir. Standart olarak kullanılan kulp ölçüleri; 6,4 cm, 9,6 cm, 12,8 cm, 16 cm, 19,20 cm, 22,4 cm, 25,6 cm ve 32 cm dir. Her ihtiyaca ve her mobilyaya uygun kulp ölçüsü kolaylıkla bulunabilmektedir. 

Dolap Kulpları Nasıl Ölçülür?

Dolaplar hem yatak odalarında hem salonlarda hem mutfaklarda hem de banyolarda yaygın olarak kullanılan, fonksiyonel ürünlerdir. Dolap kapaklarının açılıp kapatılmasına yarayan ürüne ise dolap kulpu adı verilmektedir. Dolap kulpu sayesinde dolaplar tek bir hareket ile kolaylıkla açılabilmekte ve kapatılabilmektedir. Piyasada çok farklı ölçüde, renkte ve tasarımda dolap kulpu modeli bulmak mümkündür. Kullanıcılar kendi tarzlarına ve zevklerie uygun olan dolap kulplarını temin edebilirler. Dolap kulpları ile ilgili önemli konulardan biri de dolap kulpu ölçüleri olmaktadır. Dolap kulpu ölçülerinin dikkatli ölçülmesi gerekmektedir. Bu sayede dolap kulpları dolaplara tam uyum sağlamaktadır. Bu nedenle kullanıcıların yanıt aradıkları sorular arasında “Dolap kulpu nasıl ölçülür, dolap donanımı nasıl ölçülür?” bulunmaktadır.  “Dolap kulpları nasıl ölçülür?” sorusuna verilecek yanıt metre aracılığı ile olmaktadır. Dolap kulpları ölçüsü, iki vida arası mesafe dikkate alınarak belirlenmektedir. İki vida arası mesafe metre veya cetvel aracılığı ile ölçülebilmektedir. Ancak en doğru ölçüm için metre kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu ölçüm “merkezden merkeze ölçüm” olarak adlandırılmaktadır. Kulp ölçüleri standarttır. 6,4 cm, 9,6 cm, 16 cm, 32 cm gibi ölçüler bulunmaktadır. Her dolaba uygun dolap kulpu ölçüsü kolaylıkla bulunabilmektedir. 

Mobilya Kulpu Ölçüsü Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilya Kulpu Ölçüsü Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilya Kulpu Ölçüsü Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilya kulpu ölçüsü alınırken bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Mobilya kulpu ölçüsünün uygun olmaması durumunda kulp sabitlenememektedir. Bu durum ise ürünün kullanılamamasına yol açmaktadır. Bu nedenle doğru mobilya kulpu ölçüsünün alınması önem taşımaktadır. Kulp ölçüsü alınırken mutlaka metre kullanımı tavsiye edilmektedir. Diğer ölçüm araçları, doğru sonuçları vermeyebilmektedir. Mobilya kulpları mobilyalara vida aracılığı ile monte edilmektedir. Monte edilen mobilya kulplarının uzunluğuna ve boyutuna uygun vida seçimi yapılması gerekmektedir. 

Merkezden Merkeze Ölçüm Nedir?

Her evde kullanılan mobilyaların işlevsel olmalarını sağlayan mobilya kulpları, fonksiyonelliği ve tasarımı sayesinde tercih edilmektedir. Mobilya kulpları temin edilirken kulp ölçülerine dikkat edilmesi son derece önem taşımaktadır. Mobilya kulp ölçüleri standarttır. Mobilya kulpu ölçüsü alınarak, uygun ölçü piyasadan temin edilebilmektedir. Mobilya kulpu ölçüsü almak isteyen kişiler araştırmaları sırasında merkezden merkeze ölçüm kavramını sıklıkla duymaktadırlar. Kavramı sıklıkla duyan kullanıcılar “Merkezden merkeze ölçüm nedir?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Mobilya kulpu ölçüsü alınırken kapak kısmı açılmakta ve iç kısımda yer alan iki vida arası mesafe ölçülmektedir. Ölçüm işleminde metre kullanılması gerekmektedir. Metre aracılığı ile alınan ölçü, mobilya kulpunun ölçüsü olmaktadır. Dolaplara, çekmecelere ve şifonyerlere şıklık katmak isteyen kullanıcılar kendi zevklerine uygun mobilya kulpu ölçülerini temin edebilirler. 

Merkezden Merkeze Ölçüm Nasıl Alınır?

Çekmece ve dolap kulplarının çok sayıda farklı çeşidi bulunmaktadır. Her biri farklı özelliklere ve işlevlere sahiptir. Kulp seçimi yapılırken yalnızca renk ve tasarım dikkate alınmamaktadır. Aynı zamanda kullanıcıların kulp boyutlarını dikkate almaları oldukça önemlidir. Kulp tercihinin yapılmasından önce, kulpun kullanılacağı çekmece veya dolabın vida ölçüsünün alınması gerekmektedir. Vida aracılığı ile monte edilen dolap kulplarına uygun şekilde vida seçimi yapılması önem taşımaktadır. Aksi durumda yanlış kulp ölçüsü ve vida seçimi yapılabilmektedir. Bu durum ise dolap kulpunun sabitlenmesini engeller. Bu nedenle sorunsuz kurulum için vida seçimine özen gösterilmesi gerekmektedir.  Mobilyalarda kullanılan kulpların ölçümünde metre kullanılmaktadır. Merkezden merkeze ölçüm yapılarak, kulp ölçüsü kolaylıkla alınabilmektedir. Merkezden merkeze dolap kulpu modellerine göre ölçüm farkı olmamaktadır. 2 merkezden merkeze çekmece kulpu ve merkezden merkeze çubuk kulp ölçümünde iki vida arası mesafe ölçülmektedir. Ölçülen mesafe, kulp ölçüsü olarak kullanılmaktadır. Kullanıcılar vida ölçüsünü aldıktan sonra kulpa uyum sağlayan vida yardımı ile kısa süre içerisinde dolap kulpu montajını gerçekleştirebilirler.